Bartın’da Aile Hekimleri Tepkisi

Giresun’da yaşanan doktor kontrolü ile gözaltına alınma sırasında ölen vatandaşı Türkiye tanıdı. Bu olayda açığa alınan doktor için tepki Bartın Aile Hekimleri Derneği tarafından verildi. 

Bartın Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Karamazak, Giresun’da, aile hekiminin şikayeti üzerine polis tarafından gözaltına alınmak istenen 82 yaşındaki Yusuf Topal’ın çıkan arbedede fenalaşarak hayatını kaybetmesinin ardından doktor Ö.Y’nin açığa alınmasına tepki gösterdi.

Karamazak, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Temmuz’da Giresun’da meydana gelen ve kamuoyuna mal olan olay nedeniyle, soruşturmanın selameti açısından doktorun açığa alındığını ve bunu asla kabul etmediklerini belirtti.

Eşinin ilaçlarını yazdırma derdindeki vatandaşın ölümünün kendilerini de derinden üzdüğünü ifade eden Karamazak, şunları kaydetti:

“Sorunun ana kaynağı olan evde yatalak olduğu öne sürülen hastanın eşi, raporlu olduğunu iddia ettiği ilaçları yazdırmak için aile sağlığı merkezine gelmiş, misafir hasta olarak kişiyle görüşülmüş, talebinin hasta görülmeden yapılamayacağı ve bunun suç olduğu söylenmiştir. Buna rağmen talebinde ısrar eden kişi herkesin malumu olaylar silsilesinde maalesef vefat etmiştir. Durum gayet açık ve net ortada iken ve talebin suç unsuru olduğu bilindiği halde meslektaşımızın açığa alınması biz hekimleri, vatandaşın önüne atmaktan başka bir şey değildir. Hergün uygunsuz ilaç yazımı, illegal rapor talebiyle uğraşan bizlerin tek derdi mesleğimizi, işimizi hakkı ve layığıyla yapmaktır. Sağlıkta şiddet konusunda adımlar atılmasını beklediğimiz bu günlerde, haklı iken haksız duruma düşmek sağlıkçıya karşı olan şiddeti körükleyecektir. Beklentimiz bakanlığın meslektaşımıza sahip çıkması, SGK’nin bu ilaç yazdırma mevzusunda net tavrını ortaya dökmesi ve sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkmasıdır. Sistemin mağduru olan vatandaşımıza Allah’tan rahmet dilerken, bu konuda işinin gereğini yapan meslektaşımızın sonuna kadar arkasında olduğumuzu ve tüm hukuki süreçte destek olacağımızı beyan ederiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir